Paroubkovy odpustky, mají to být platy politiků?

čtvrtek 23. červenec 2009 22:50

Johann Tetzel (alter ego Jiri Paroubek)

Kazatelé odpustků nebývali mezi lidem populární. K odpustkovým bouřím dochází před husitstvím i v Praze roku 1412, podobná situace nastává i kolem roku 1517 v Německu (Wikipedie). Teď se píše rok 2009 a odpustky káže pan Paroubek. Politici nejsou populární, tak je přinutíme za hříchy, ty spáchané i budoucí, platit. Má to logiku? Ano a ne, panu Paroubkovi přeci popularita právě klesla. Věří snad tomu, že tímhle "odpustkovým" návrhem ten trend zvrátí? Že svoji vlastní popularitu zvedne? Historie mluví jinak, ale myslím že on v to věří, populista jeden...

Nejnovější návrh předsedy sociální demokracie se snaží hrát, opět a zase, jen a jen, na ty horší struny ve voličích, v nás. Tedy na ty struny, na které umí dobře hrát, nechce to moc akordů. Nenávist, nedůvěra, závist. Proč? No, je přeci něco přes dva měsíce do předčasných parlamentních voleb, do voleb které on sám vyvolal. Chce je vyhrát a účel světí prostředky.

Proč mu nevěřím? Primárně kvůli načasování a autorovi samotnému. Bohužel je jasné, že se nejedná o nic víc, než o další populistický návrh daný před každými volbami touto stranou. Pamatujete? Pastelkovné, třináctý důchod, ovšem také hvězdné porodné (tehdy ve výši 120/60 tisíc korun). Vím, že pro některé ty návrhy potom hlasovali i poslanci pravicovějších stran, ale to teď není důležité. Horší je, že tenhle návrh je jen kalkulované plácnutí do vody, nedopadl by, i kdyby byl dobrý. Po volbách nebude v parlamentu situace, aby si návrh mohla jedna strana sama prosadit, tak se najde jistě plno důvodů, proč to nešlo, a dost viníků, které za to půjde na pranýř přivázat. To už tu bylo mnohokrát.

Proč si myslím, že je ten návrh i principiálně špatný? Věřím, že zájmem každého jednoho občana tohoto státu je mít kvalitní poslance, ne levnou pracovní sílu. Člověk je ovlivnitelný pokud má neuspokojené životní potřeby, to je postulát. Takže dobře zaplacený poslanec by se nám měl odvděčit dobrou prací a čestným přístupem. Poslanci jsou většinou vzdělaní lidé, kteří by si našli i lépe placenou práci, díky vzdělání, cílevědomosti, kontaktům, těm které dokázali sesbírat mnohem dřív než se dostali do parlamentu, bez nichž by se do něj možná nedostali. Myslím, že nosičů vody je tam tak dvacet procent, ostatní potenciál mají, tak je jen přinuťme ať pracují lépe.

Existuje jiné řešení? Jediné určitě ne, ale nějaké ty postupné kroky by jistě bylo vhodné udělat. Takže, třeba: mají poslanci pobírat odměny za svoji práci ve výborech? Jedná se tam přeci taky o práci v parlamentě, proč za ní brát odměnu? Poslanci by přeci měli soutěžit o to, aby mohli pracovat na věcech kterým rozumějí, na kterých jim záleží. Další: pokud bude politik odsouzený za trestný čin související s jeho výkonem funkce, ať je potom součástí rozsudku, že musí odevzdat peníze inkasované od státu během volebního období. A poslední: ať poslanci za členství v dozorčích radách, ve společnostech za kterými stojí libovolným způsobem stát, inkasují jen náhradu za čas strávený v "akci", tedy na valných hromadách a podobně. Proč by měli být v těchto funkcích odměňováni jinak než třeba dobrovolní hasiči, nasazují tam taky život?

Pak je tu ještě jeden nástroj ke zlepšení situace. Volby. My se nemusíme bouřit jako husité, choďme k volbám. Volme jen takové lidi, kterým věříme, které známe (nebo si to aspoň myslíme). Používejme preferenční hlasy, využijme možností daných nám naší demokracií.

PS: Tímhle textem opravdu nechci hájit současné ani budoucí poslance, jen hledám řešení.

Václav Kounovský

OdpustekProdej odpustků zahájen. Odpustek15:337.5.2013 15:33:33
-p-Voliči neznají své politiky?12:4925.7.2009 12:49:00
NeroNeznáme je.10:4125.7.2009 10:41:57
SvatavaV komunální politice je možné07:1524.7.2009 7:15:37
Naďa???????23:0823.7.2009 23:08:30

Počet příspěvků: 5, poslední 7.5.2013 15:33:33 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Oblíbené stránky

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.