Kanada, náš spojenec?

úterý 14. červenec 2009 09:07

Tak na nás Kanada dneska ráno uvalila vízovou povinnost. Naše země je členem NATO a EU, ale pro Kanadu nejsme bezpečný stát, tedy z pohledu dodržování lidských práv. Větší míra přetvářky snad ani není možná...

Takže o co jde? Sice to všichni asi víte, ale přesto udělám kratší rekapitulaci. Kanada nám udělila toto "privilegium" proto, že u nich žádá veliké množství "našich" Romů o azyl. A Romové tam o azyl můžou žádat pouze a jen proto, že Kanada nepřidala naši zemi na seznam bezpečných států. Občan takového bezpečného státu se také může přestěhovat do Kanady, ale pouze na svoje náklady.

Přezíravost, to je první slovo, které mě napadá. Kanada se zachovala přezíravě vůči stovkám a tisícům našich turistů. Je doba dovolených a Kanada je docela oblíbená destinace. Víza byla zavedena i přesto, že kanadská ambasáda v Praze nemá potřebné vybavení, a pro víza si tak naši občané budou muset zajet do Vídně. Přezíravost.

Přetvářka, další slovo. Jak jinak ale nazvat tohle rozhodnutí? Jaký je rozdíl mezi námi "rasisty" a kanadským úředníkem, který ve Vídni nedá romské rodině vízum? Žádný, všichni víme, že ta migrace má hlavně ekonomické pozadí. Primárním motivem je získat lepší životní podmínky, štědřejší stát, tolerantnější společnost. Jak dlouho bude k Romům Kanada tolerantní? To nám právě ukázala.

Kdy jindy by měla zafungovat solidarita daná naším členstvím v EU? Zafunguje? Ne. Toho bych se nebál, znovu je tu ta hra o velkých a malých státech. Náš ministr ještě v neděli v televizi tvrdil, že se za nás představitelé EK postavili. Výsledek vidíme.

Řešení? Nemám. Můžeme prohlásit že Romové nejsou naši občané, revokovat předchozí rozhodnutí, která umožnila jejich masovou migraci ze Slovenska? Já bych byl pro, ale to bych se choval jako Kanaďan, přesunul bych svůj problém na někoho jiného. Nebo jen konečně Kanadě vysvětlíme, že jsme bezbečný stát? A jsme? Já věřím že ano.

Václav Kounovský

Související články


Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky