Předsednictví EU, vítězství nebo prohra?

středa 1. červenec 2009 19:19

Média jsou toho plná, většina jich tvrdí, že jsme zrovna nezvítězili. Ovšem dnešní vystoupení pana Zaorálka na ČT24, to byl opravdu úžasný zážitek. Samozřejmě že naše předsednictví haněl, jak jen to šlo. Co uvedl na podporu svého hodnocení? Články francouzských a levicových španělských novin, pak už zmínil jen ztopořený úd premiéra Topolánka na fotkách z Itálie...

Podle mě je to jednoduché, předsednictví bylo úspěšné, cokoli se mělo řešit se řešilo, plyn z Ruska dorazil, protikrizová opatření se přijímala relativně umírněně, blízký východ se řešil a bude se řešit ještě pár desítek let. Mě by fakt zajímalo, kde to naše předsednictví selhalo.

Ona je to otázka spíš mediálně politická, na obou úrovních, na té mezinárodní i na té vnitrostátní. Napoleonek Sarkozy si prostě dělal co chtěl a prosazoval svoje aktivity a Francii jako takovou. Ta země trpí permanentním pocitem nenaplněného velmocenství a teď zrovna má i prezidenta, který dokáže na tuhle notu velmi dobře hrát, a novináře kteří umí tyhle noty přehrávat. Ostatní státy a jejich státníci, včetně přebírajícího Švédska, se vyjadřují diplomaticky a většinou kladně. To ovšem nemluvím o té střele do zad, tu kterou naše vláda dostala v poslední třetině předsednictví, a to z našich řad, socdem, komunisté, volní hráči, to jsou ti co zařídili smutný konec našeho předsednictví a udělali z něj snadný cíl pro francouzské novináře.

Jako občan jsem byl s naší "vládou" nad EU spokojený, ani Entropa mě neurazila, tedy ne jako dílo, že byla vytvořena tak trochu podvodně a skrytě, to mě naštvalo. Dokonce ani naši novináři nehledali zbytečné skandály a drželi s naší vládou basu. Oni si na rozdíl od pana Paroubka byli vědomi historických souvislostí. Přivítal jsem i to, že ta role měla pozitivní vliv na kultivaci chování pana Topolánka, jeho předchozí úlety byly naprosto zbytečné, i když, někdy, lidsky pochopitelné.

Co by se dělo kdyby EU předsedala naše vláda pod taktovkou pana Paroubka a Zaorálka, Sobotky, Vlčka? Jednalo by se s Hamasem, šedá evidence Kavan by spřádal s Francií plány na zabezpečení vlivu na Blízký východ? Měli bychom masivní šrotovné a celá Evropa by vyplácela třinácté důchody, francouzské automobilky by se stěhovaly k Lionu? Lukašenko by byl zván jako host na všechny summity a Irové přinuceni k hlasování v parlamentu? Přeháním? Jistě.

ODS by ovšem tyhle kroky kritizovala, ale vládu by prostě nesesadila, z půlroku, dvou měsíců se přeci nestřílí.

Zloděj tedy křičí, chyťte zloděje. Jak dlouho ještě s tímhe sociální demokracie vystačí? Takže znovu, naše předsednictví bylo naprosto standardním předsednictvím a jestli se o něm bude ještě za pět let mluvit, bude to díky neočekávanému odvolání naší vlády, díky sobectví a nenaplněným ambicím několika lidí, díky několika průzkumům veřejného mínění, které naznačovali budoucí změnu preferencí. Hlavně ovšem díky jedinému politikovi u nás, který řídí podle těchto průzkumů svoje politické kroky a který propadl panice.

 Odkaz: Výsledky českého předsednictví EU

 

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky