Čunkiáda! Sbohem ČSL, tahle cesta je slepá...

pondělí 1. červen 2009 08:05

Tak nám pan Čunek politicky nezemřel a zombie pan Svoboda povstal k novým, jistě světlým, zítřkům. Občas se musíme každý rozhodnout. Chytíme se záchranného lana o kterém nevíme kam vede, nebo zkusíme sami se sebou něco udělat? Lidovci zvolili "jistotu", další kolaboraci...

Stačil jeden sjezd a máme tu, po delší době, skoro jednobarevné širší vedení KDU-ČSL. Snad všech těch čtrnáct lidí kope za jeden tým, za druhou nejstarší stranu na našem politickém trhu, za součást Národní fronty, za  bývalou Československou stranu lidovou - ČSL. KDU se nám někam vytratila.

Tři ze čtyř nově zvolených místopředsedů této strany vyslovili ještě před svojí vlastní volbou podporu bývalému předsedovi a on, asi na oplátku, vyslovil svojí podporu jejich volbě. Nebo to bylo obráceně? To není podstatné, pro mne je důležité, že vítěz prvního kola voleb předsedy, nedostal asi díky tomu žádnou funkci, jen trafiku, kandidaturu do EP. Ta trafika je jeho, v EP fungoval už jedno volební období tak jak měl, tou trafikou myslím jen to, že se ho "jeho" strana teď už neodvážila z kandidátky odvolat. To by nebylo křesťanské. Já nejsem křesťan, ale komentovat verbální výkony a sebereflexi pana Čunka nemůžu ani tak, snažím se na veřejnosti mluvit slušně. Pro mě je důležité, že byl Čuně (omlouvám se za zkratku) zvolen do širšího vedení ČSL a ve svém projevu si nepřiznal žádnou odpovědnost, za nic. Nemusím o té straně alespoň přemýšlet. Je to zbytečné.

KDU-ČSL zvolila o víkendu svoji další cestu, vybrala si tu snazší, jistější, vrátila se ke svým kmenovým voličům, k těm kteří jí dávají jistotu 5%. Asi měli ti volitelé i pocit, že zvyšují svůj koaliční potenciál, ale již pouze jednostranný, otočili se jednoznačně. Jednoznačně, ale kam? K předpokládanému vítězi voleb, k sociální demokracii, k panu Paroubkovi. Ale leží tam pro ně skutečně nějaká šance podílu na moci, šance dostat se k té droze? Droze, která jim za posledních dvacet let nebyla odepřena? Dokonce ani za posledních sto let nestála tato druhá nejstarší strana mimo mocenské struktury našeho státu.

Odpověď je jednoduchá. Je to jen vrabec v hrsti, v dlani. Je to malý pták, prý už jich je u nás málo a nežijí dlouho. Holubům se ale daří, to se lidovci nikdy nedívají kolem sebe? Jejich přirození voliči, Ti kteří je volí bez přemýšlení, stárnou, přestanou volit. Co potom?

Cyril Svoboda prohlásil, že chce znovu zavést daňovou progresi, taky společné zdanění manželů. Možná to zní někomu dobře, ale realita je jiná. Daně nepřizná potom poctivě už nikdo, prostě proto, že výkon státní správy je chabý, taxikář který jezdí deset let zaplatil za celou tu dobu na daních jen to povinné minimum, to co musel, tu vilu přeci postavila maminka a mercedes dostal darem. Ale když se zavedlo společné zdanění manželů, to byl na veřejných účtech průvan... věřte mi.

Vyšší zdanění mi vadí hlavně proto, že snižuje „daňovou upřímnost", společné zdanění se nám ale opravdu v době krize nehodí, nebo ať tam alespoň dají ti levičáci nějaké stropy, ať to má skutečně sociální dopad. Opravdu takhle nemyslím, ale pro zjednodušení, kolik asi ušetřili při prvním zavedení tohoto způsobu zdanění manželé Grossovi, Hronovi, Bakalovi, Gottovi? Ok, vraťte rodině která těžko vyjde s rozpočtem, tak třeba deset tisíc ročně, ale proč vracet rodině milionáře statisíce, jenom proto, že je jeho manželka zrovna na mateřské/rodičovské? K čemu to v téhle době bude?

Lidovci si vybrali a já doufám, že definitivně. Co budou dělat křesťanští demokraté? To nám musí ještě ukázat lidé kteří půjdou za panem Kalouskem. Uvidíme. Ale až po volbách, těch evropských.

A dovolím si trošku lidově položit otázku Cyrilovi Svobodovi: Co udělá pan Paroubek až v podzimních volbách získá SOCDEM 37%, KSČM 14% a ČSL 7%? Myslím, že bratr Cyril konečně potká ty dlouho avizované marťany, tak daleko poletí z „koaličního" jednání, a jak dlouho si po tom kopanci nesedne na zadek? Mnoho otázek, odpovědí se dočkáme.

Václav Kounovský

Počet příspěvků: 2, poslední 1.6.2009 14:21:53 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Oblíbené stránky

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.