Amway? Varování!

pondělí 18. květen 2009 08:30

Měl jsem v pátek návštěvu, nebyla nezvaná, moje kamarádka mě tak dlouho přemlouvala, až jsem řekl ano, ať se naše názory konečně vyjasní. MLM (multi level marketing) znám jen teoreticky, mám ke všem jeho formám odpor. Musím ale bohužel konstatovat, že Amway dovedl své techniky verbování na hranici dokonalosti. Tu ženu, jejíž nabídku návštěvy jsem přijal, mám velmi rád, jen proto jsem s návštěvou souhlasil, i když menší roli hrála asi i moje zvědavost...

Přijeli přesně na čas. Vzala si sebou na pomoc zkušenějšího kolegu, člověka pracujícího v mém oboru, prý abychom mluvili stejnou řečí. Všechno probíhalo jako běžná schůzka, jen kamarádka byla trochu afektovaná, kapku z ní čišela přijatá role, strojenost. Tohle je ovšem jen můj osobní pocit nebránící mi to v tom, abych ji měl stále rád.

Po vzájemném představení jsem zástupce firmy (říkejme mu nadále pan Novák) upozornil, že jsem veliký skeptik a že půjde jen o ztrátu jeho i mého času.

Jak tedy taková "návštěva" probíhá?

Fáze Jedna

Je vám předloženo na výběr několik aktuálních životních priorit, osm, deset? Jsou tam věci, na které se chytí každý: nezávislost, peníze, volný čas, cestování.... Vyberete si z nich ty svoje. Na základě vašeho výběru si vás Novák zařadí do škatulky. Pokud vybíráte pečlivě a zamyslíte se, uvědomíte si, že vám skutečně něco schází. Řekl jsem mu, že chápu smysl tohoto postupu a že tuším, proč se na ty priority ptal.

Fáze Dvě

Pan Novák vám na malůvce které říká „kvadrant" vysvětlí, že lidé se děli na čtyři skupiny, na zaměstnance, živnostníky (na malůvce vlevo) a majitele firem společně s investory (ti jsou vpravo). Vysvětlí vám, že na té pravé straně je hodně rizika a tak se na ní vydá malé procento lidí, ale že tato strana grafu přináší jednu základní výhodu, tak zvaný PASIVNÍ PŘÍJEM. Například, když onemocníte, nebo jedete na dovolenou, tak vám Váš podnik stále vydělává. Zaměstnanec nebo živnostník, ten prý když nepracuje, nic nedostane. Mimo to že to není pravda, existuje přeci nemocenské pojištění, jsem ho upozornil na to, že majitel firmy vykrvácí mnohem rychleji než zaměstnanec. Musí přeci platit mzdy zaměstnancům každý měsíc, i když přijde díky krizi o zakázky, i když mu odběratelé nezaplatí. Pan Novák začal být trochu nervózní a naznačil, že bude lepší, když mi jejich obchodní model nejdříve vyloží, a potom budeme diskutovat.

Fáze Tři

Novák vám předloží výsledky studie na studentech Harvardu, prý jim byly položeny tři otázky, které se týkaly jejich životních cílů. Ti, kteří měli cíle napsané (3%) prý nakonec po dvaceti letech produkovali valnou většinu zisku, úspěchu, na rozdíl od těch zbývajících 97%, Ti se jen vezou v šedém průměru. Nic proti, jistě je správné mít životní cíl, ale tahle studie zcela jistě neexistuje. Prostě ji jen uvedl bez toho, že by dokázal říct kdy a kde byla publikovaná. Nevěděl o ní nic jiného, jen dokázal citovat její „výsledek".

Rozebírám tento bod jen proto, že Amway často takto používá informace, možná je i tvoří.

Fáze Čtyři

Amway obchodní model. Všichni jsme doživotní spotřebitelé, dokud žijeme, nakupujeme. Pan Novák vám vysvětlí, že jejich systém je založený na zrušení několika částí standardního obchodního procesu, velkoobchod, maloobchod, reklama. Pokud nakupujete a spotřebováváte „vlastní" zboží, tak vlastně vyděláváte, ale také musíte prodávat a verbovat.

Já argumentoval tím, že pokud se tohoto modelu budeme držet, vzdáme se jako spotřebitel svobody volby. Také tím, že ceny produktů Amway jsou vyšší než je standard, standard který platí i ty tři části procesu který Amway neplatí.

Fáze Pět

Letadlo. váš život má svoje sociální souvislosti, historii. Pan Novák vám vysvětlí, že to je váš potenciál, že existují lidé které můžete ovlivnit, i oni jsou doživotní spotřebitelé, i oni můžou patřit k firmě, i oni můžou získávat další lidi ze svého okolí, spolužáky, spolupracovníky. Každý z nich přinese ovšem i vám ten kýžený PASIVNÍ PŘÍJEM. 

Výsledkem vaší snahy bude pravidelný příjem, do měsíce až tří necelé tři tisíce, do roka něco kolem 34 tisíc. Měsíčně. Stačí chtít, stačí si koupit licenci, stačí se rozhodnout, stačí se vzdělávat, být aktivní.

Fáze Šest

Rozloučení, pan Novák je rád že jsem si ho vyslechl, svůj čas nepovažuje za ztracený. Já souhlasím s jedinou věcí, o které jsme mluvili, je důležité mít cíl a vzdělávat se.

Zneužít nebo použít k dosažení tohoto cíle svoje kamarády, spolužáky, známe, rodinu? Všichni s a mezi těmito lidmi žijeme, ale vydělávat na nich? Jistě, i jim dáme šanci „vydělat", seznámíme je přeci se slovem Amway. Ne, to nikdy.

Odcházejí, pevný stisk ruky, polibek na tvář, spokojeni? Zřejmě ne.

Závěr

Celé dohromady to je velmi působivé, propracované. Věřím, že průměrná úspěšnost té prezentace je přes padesát procent.

Rozum do hrsti. Podle studií nezávislých agentur je pravděpodobnost, že při spolupráci se společností Amway vyděláte víc než utratíte, jen 0,1%. Ovšem 99,9% lidí spláče nad výdělkem, to budete Vy a všichni Vaši lidé, tedy jen ti které oslovíte, naverbujete.

A další pravda? Pokud si zakoupíte licenci, octnete se vlevo na té malůvce, budete pro Amway jen levným dočasným "zaměstnancem", člověkem jehož sociální prostor firma vytěží, "zaměstnancem" ke kterému nemá firma jinou povinnost než mu poslat případnou provizi. Ovšem, také se stanete motivovaným spotřebitelem produktů distribuovaných společností Amway.

Jak to tak v České republice bývá, všechno má i svoje politické souvislosti. Produkty této firmy a firmu samotnou propagují manželé Grossovi, myslím že většina sociální demokracie používá Amway zubní pastu a prací prášek, nakonec, i ta moje kamarádka je partnerkou budoucího poslance za sociální demokracii. 

Stojí to za podpis? Ne, nestojí!

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky