Británie znovu zachraňuje Evropu?

pátek 24. červen 2016 07:05

Dnes se občané Anglie a Walesu rozhodli pro odchod z EU. Je to krok, který pro ně může znamenat mnoho ztrát, ale zřejmě neviděli jiné východisko.

Británie zachránila v minulém století Evropu hned dvakrát, v obou světových válkách. Pohřbila mnoho svých synů, stejně jako ostatní národy, včetně těch z ostatních světadílů, většinou patřících do společenství uznávajících britskou monarchii.

V tomto století se právě dnes Britové vzepřeli EU a nesmyslným návrhům, které prosazuje, a většinou i prosadí, její nevolený aparát, byrokracie.

Většina voličů si jistě uvědomovala rizika pro vlastní stát, nemyslím ta, která jim nevybíravě předkládali úředníci EU nebo prezident Barrack Obama. Myslím na ta vnitřní. Je naprosto jasné, že Británie přijde minimálně o Severní Irsko (což jako člověk vychovaný v Československu považuji za užitečné pro obě strany), Giblartar a pravděpodobně i o Skotsko, což mi přijde naopak kontraproduktivní pro obě strany. Ale Britové to riziko podstoupili a já jsem jim za to vděčný.

Proč? Protože EU potřebovala kopnout do zadku a toto je pořádný kopanec. Co se bude dít dál, bude velmi zajímavé.

Jak víme/tušíme proces vystoupení není ve smlouvě definovaný, také asi mnoho vlád členů EU tuší, že by se měli obávat vypsat evropské referendum, protože jejich občané by volili jako Britové.

Demokracie v praxi, dnes je opravdu významný den, uvidíme, jak to s námi vlastně je. O čem rozhoduje demokracie a o čem byrokracie.

PS: Zároveň doufám a i věřím, protože funguje primární reflex sebezáchovy, že za rok bude Británie stále součástí EU, jen lepší a konkurenceschopnější EU, s lepší politikou, v mnoha oblastech. Nebo bude EU jen spojenectvím Francie, Německa a Řecka?

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky