Windows XP? Být či nebýt? Toť otázka...

středa 23. duben 2014 12:03

Vy, já, každý uživatel počítače s operačním systémem Windows je dnes a denně masírován "novými" a "závažnými" informacemi o ukončení podpory operačního systému Windows XP ze strany jeho výrobce, společnosti Microsoft. Máme dát prsty na klávesnici, nebo vzít nohy na ramena, a nakupovat jako stádo novou verzi? To je, oč tu běží...

Jaká je realita? Je potřeba utratit několik tisícovek a provést upgrade? Ptají se mě známí, ptají se i zákazníci. Odpovídám popravdě, každému jinak.

Nemám rád používání strachu a dětí v marketingu, proto mě reklama s úvodním textem: "Proč poslali rodiče Červenou Karkulku přes les samotnou? Protože nebyli sami očkováni." přivádí tak trochu k šílenství. Microsoft zatím nesáhl tak hluboko a vytáhl jen ten strach, máte se bát, používáte něco co nemá podporu výrobce, hrozí vám nebezpečí. Co to vlastně znamená?

U potravin je uváděno doporučené datum spotřeby/trvanlivosti, je to datum do kterého vám výrobce i prodejce ručí za jejich nezávadnost, rozumějme zdravotní. Sníte jogurt který už prošel? Prošlé maso? Nakoupili jste je v čas, ale prostě na ně nepřišla v lednici řada. Juknete se na etiketu, očicháte obsah a pak to sníte/uvaříte a to vše bezpečně. Doporučené datum spotřeby není dogma, je to minimální doba použitelnosti té potraviny bez ohledu jak o ní pečujete, jakou teplotu máte v lednici, jak dlouhou dobu strávila někde jinde (v nákupní tašce, v autě...).

U aut je také doba podpory (výroby náhradních dílů) daná výrobcem, prostě už za deset let (neberte mě za číslo) nový originální výfuk nekoupíte, ani originální přední sklo. Na druhou stranu můžete vozidlo udržet v bezpečném chodu klidně i padesát let, nejdřív nakupujete neoriginální náhradní díly, potom zajdete na vrakoviště a nakonec si, jako správný milovník veteránů, všechno vyrobíte sami.

Tak jak je to s těmi Windows? Podobně, záleží na tom jak se o ně staráte, jaký k nim máte vztah a k čemu je používáte.

Jste-li těžká konzerva a neplánujete žádné velké změny ve svém používání počítače, klidně si nechte nainstalované Windows XP a používejte je spokojeně dalších pět let, je to komerčně nejúspěšnější systém v historii, bude podporován dál (sice již ne ve své podstatě) výrobci programů které používáte.

Jste-li "normální" uživatel a chováte se na internetu podle pravidel, můžete se rozhodnout naprosto svobodně a podle svých finančních možností. Počkejte si až vám systém přestane vyhovovat výkonově, nebo vám, pro vás klíčový program, napíše, že jeho nová verze již Windows XP nepodporuje.

Jste-li chudý "IT Guru", tak už jste dávno přešli na LINUX a Windows jen pomlouváte.

Jste-li firma, potom se chováte konzervativně a podle firemních pravidel, právě v této chvíli (stejně jako v posledních pár měsících) vaši "aitíci" makají na přechodu na Windows 7. Windows 8.1 při tom testují a čekají na uvolnění dalšího service packu.

Jste-li Harpagon, potom rovnou utíkejte a kupte si nový počítač s novým systémem, i ten nejlevnější (který si právě vy jistě koupíte) spotřebuje mnohem míň elektrické energie a vy můžete klidně spát, vaše zlaťáčky budou na bankovním účtu v naprostém bezpečí.

Nezapadáte do žádné z uvedených škatulek?

Tak si ten nákup prostě naplánujte a pak si rovnou kupte nový počítač s parametry podle vašich potřeb. Operační systém vás bude stát jen polovinu a dostanete něco nového, výkonnějšího, většinou i krásnějšího. Ke všemu to bude mít i záruku. Internetové bankovnictví do vás přestane kopat a všechny nové aplikace se s vámi rády spojí.

Resumé? Bát se nemusíte, ale pokud na to máte, tak si v klidu naplánujte nákup, ten nový systém je lepší, stejně jako nové počítače.

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky