Fischerovy peníze jsou v pořádku? A teď tu o Karkulce...

pondělí 22. červenec 2013 07:07

Premiér Rusnok se spokojil s vysvětlením, které poskytl veřejnosti pan Dráb, hlavní sponzor ministra financí. Tím pro předsedu vlády celá věc končí a už se ke kauze "DAR" nebude vyjadřovat. Konec dobrý, všechno dobré? Ale ne, lže Rusnok, lže Fischer a lže Dráb...

Společnost, ze které měl pan Dráb odčerpat peníze na sponzorství prezidentského kandidáta Fischera, se jmenuje Česká energie a.s., je to obchodník s energií, přeprodávají to, co potřebují všichni, elektrickou energii.

Účetnictví je jediným relevantním podkladem pro prokázání toho, jak firma se svými penězi naložila. Co se dozvíme v účetních závěrkách České energie za rok 2012? Závěrky jsou uloženy v obchodním rejstříku, přístupné veřejnosti.

Na účtu 558 (ostatní mimořádné náklady) kam se účtují i daňově neuznatelné výdaje nenajdeme nic a na pokladně leží jen 128 tisíc korun. Jediná položka, která v sobě může obsahovat peníze na kýžený "dar" je úvěr poskytnutý akcionářům. Akcionáři jsou ve firmě celkem tři a celková výše toho úvěru narostla za rok 2012 jen o necelých 4,4 miliónů korun. Pan Dráb ovšem sám vybral jen z onoho jednoho účtu 5,8 miliónu v patnácti výběrech, prý za účelem budoucího sponzorství aktuálního ministra financí a tehdejšího kandidáta na prezidenta. Co na to finanční úřad? 6-4=0?

Každý podnikatel, jehož firma má větší obrat než třeba padesát miliónů, snadno účelově dohledá za kalendářní rok výběry v hotovosti ve výši pěti miliónů, a banka ty výběry prostě připisuje fyzickému disponentovi, nikoli firmě. Obrat České energie je 1,3 miliardy. Kolik tam teče v hotovosti? Rozhodně desítky miliónů. Najít tedy několik (15) operací a dát dohromady to co má uspokojit otázky veřejnosti nebyl pro pana Drába problém.

Nevidíme samozřejmě do celého účetnictví této firmy, ale už jen forma daru (hotovost) a pořízení peněz (průběžné hotovostní výběry z účtu společnosti během celého roku) prostě demonstruje absolutní nestydatost pana ministra Fischera i pana Drába, pohrdání občany. Lžou, až se jim od pusy kouří, oba dva, a zbývající akcionáři České energie asi pláčou, nebo jsou natěšení na prebendy. Pro předsedu vlády Rusnoka je ale vše transparentní a vyřešené, nic se nebude dále zkoumat, kontrolovat. Chucpe!

Jediná státní instituce, která by to celé dokázala rozkrýt (finančně analytický odbor ministerstva financí) je teď v dikci pana Fischera. Uzavřený kruh, tak to končí, když uděláte kozla zahradníkem.

A motivace k těm lžím? To jsou znovu, jen a jen peníze. Díky předchozí vládní krizi a tehdejšímu předsedovi vlády Fischerovi nebyly včas omezeny prebendy pro fotovoltaické barony. I díky tomu platíme jako občané a stát ročně 40 miliard kompenzací pro tyto firmy. 40 miliard korun, stát dává něco přes deset miliard, zbytek platí občané v cenách energie. Kolik budeme platit příští rok?

Kupodivu, zrovna teď leží ve sněmovně další návrh zákona, který se snaží odstranit nadměrné výhody pro podnikatele se zelenou energií, pravděpodobně nebude díky vládní krizi projednáván a jistě nebude schválen, přibude nám tedy podpora pro "bio-elektrárny" a nedojde k rychlejšímu poklesu výkupních cen z fotovoltaik.

Budeme nakonec platit ročně 100 miliard korun za podporu "zelené" výroby energie? Jaké budou náklady na tuhle legraci za těch minimálně deset let, po dobu státních garancí výkupních cen pro tyto "podnikatele"? Bilión korun?

To číslo vypadá takhle: 1 000 000 000 000 Kč.

Může za to pan Fischer? Samozřejmě že ano, byl tehdy jako předseda vlády na důležitost prosazení té normy opakovaně upozorňován, ale prosadit se jí nesnažil. Jestli to udělal schválně? Zřejmě ano, vždy měl své sponzory a vztahy, stejně jako pan Zeman. Ale nebuďme na něj moc tvrdí, ono 1 000 000 000 000 Kč je opravdu hodně peněz, kdo by odolal? Co kdyby vám někdo dal z té částky 0,01%? To je sto miliónů...

Tak co to tu máme? Lži prezidenta, lži premiéra, lži ministra financí.

Ministra školství, který vlastní firmu "Společnost solárních stavitelů s.r.o.", firmu, která od svého založení nikdy nesplnila své zákonné povinnosti a neposkytla obchodnímu rejstříku své účetní výkazy. Díky popisnému názvu společnosti není pochybnosti o tom, jestli je závislá na státních penězích,

Ministra zemědělství Tomana, jehož rodina zařízla pár farem a zemědělských podniků, skončila s nesplaceným dluhem kolem 600 miliónů korun, jeho otec byl komunistickým ministrem zemědělství, to byla ideální startovací pozice do naší demokracie.

Ministra zahraničí, který byl v KSČ a na zakázku prezidenta klidně a ochotně jmenuje paní Livii Klausovou velvyslankyní na Slovensku a protěžovaného výletníka do kosmu Remka do funkce v Moskvě? Nic proti panu Remkovi, minimálně riskoval svůj život na ruské raketě, ale co se seniorkou, která se ani nevejde do tabulek definujících parametry pro funkci velvyslance?

Ministra vnitra Pecinu? V jiném roce by to musel být jen vtip. Ten pán se podílel už na prvním problému s fotovoltaikami, aktuálně figuruje minimálně ve dvou firmách, které mají své podstatné zájmy v energetice (ELVAC a INVITAS). Ty firmy živí podstatnou měrou i ČEZ a Vítkovice, v ČEZu byl ale pan Pecina za stát v představenstvu a u Vítkovice Steel byl předsedou privatizační komise. To jsme opravdu banánovou republikou?

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček? To už je absurdní samo o sobě, ten člověk vládl Lesům ČR v době, kdy se ta státní firma stala státem ve státě. Prozkoumá někdo tenhle propletenec: http://obchodni-rejstrik.podnikani.cz/frantisek-konicek/ing-frantisek-konicek-668894.htm? Dohledá se někdy, kterým pašíkům tekly dlouhá léta ty pomeje do korýtka?

Paní ministryně spravedlnosti Benešová? Už jen to, že teď dokázala mediálně šmahem smáznout pochybnosti o práci státních zástupců, prostě je prohlásila za bezpředmětné, bez zkoumání, bez analýzy, účelově. Už jen to jí diskvalifikuje.

Tato vláda bez mandátu, bez důvěry, vláda na pár měsíců, dělá velmi rychlá a velmi rozporuplná rozhodnutí, rozhodnutí, která si vláda s politickou odpovědností prostě nedovolí udělat. Ta parta outsiderů již aktuálně stihla zničit život/kariéru desítkám vysokých státních úředníků a diplomatů, tudy vede cesta k demokracii a právnímu státu?

Na všem se dá ale najít něco pozitivního. 1 000 000 000 000 Kč, to je částka, která se nikde jen tak neztratí. Žebříček miliardářů časopisu Forbes bude zanedlouho obsahovat mnohem víc českých jmen, nebo si jen ti stávající povyskočí výš? Kdo ví...

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky