Řešení krize? Potřebujeme krok zpět, úkroky stranou vedou do pekla.

pondělí 28. listopad 2011 11:05

Současné krize, ta odeznívající i ty číhající, nejsou zapříčiněny idiotskými směrnicemi a fungováním EU, v tom nemá náš prezident pravdu, třeba to ani nikdy neřekl :-). Chyba je, v samotné virtualitě současného nadnárodního obchodního systému, finančního, komoditního, akciového. Obchodovat s prostředky, které nevlastníte ani nekontrolujete, a ani nechcete kontrolovat je zjevně scestné. O čem píšu? O chybném nastavení systému...

Předesílám, že nejsem ekonom, jistě ne vzděláním a i praxí jen okrajově. Nicméně jsem našel 'geniální' řešení cesty z krize. Zrušme virtuální realitu při obchodování s komoditami, ať jsou libovolné povahy.

Někteří přední ekonomové volají po znovu zavedení zlatého standardu, tedy po tom, aby vydávané bankovky vlád byly znovu povinně kryty zlatem uloženým v trezorech centrálních bank. Je to jednoduchý recept, státy nemůžou vytisknout víc peněz, než si dříve vydělaly a uložily do zlata. Sice je to logické, ale pokud se podíváte na kurzy zlata za posledních pár desítek let a na hmotnost zlata, které by bylo dneska k takovému účelu zapotřebí, zjistíte nesmyslnost takového 'řešení'…

Zlato bylo vhodnou kotvou trhů v době, kdy ho bylo k dispozici přiměřeně k celosvětovému objemu ekonomiky. Dnes jsme již v jiné situaci. Objem celosvětové ekonomiky je daleko za hranicí možností těžby (odhlédnu od toho, že jednoho krásného dne může být i tento kov relativně bez ceny). Zlatý standard by jen způsobil hlubší nerovnováhu mezi jinak srovnatelnými státy. Kam by to asi vedlo?

Současný obrat akciových, finančních a komoditních trhů je přímo brutální, jde o číslo, které nelze svázat do zlatého standardu a ani do součtu HDP všech států. Problém je v jeho virtualitě, způsobu jak se dnes na trzích obchoduje.

Reálně se dnes neobchoduje se zbožím, ani s penězi, které 'obchodníci' vlastní. Dnes se obchoduje jen se spekulativním záměrem, hraje se o pár desetin procent hodnoty toho co kupujete a chcete rychle prodat. Nikdy to nekoupíte, nikdy to nikam nepřevezete, nikdy si to ani nezvážíte, nikdy si na to nesáhnete, hrajete jen o právo s tou komoditou nakládat. Dokonce ani neplánujete zaplatit prodávajícímu, chcete to jen poslat dál, k dalšímu spekulantovi a jeho plánu, k jeho informacím.

Některé komodity mají omezený objem, se kterým se dá v jednom období obchodovat, pak můžete vytlačit cenu ropy z padesáti dolarů na stopadesát, stačí chtít. Za půl roku a docela snadno, stačí malá válka, únos, nestabilita. Plán? Spekulace? To je jedno, rozhodně jste nikdy neměli dost prostředků na celý ten obchod, jen na krytí případné ztráty. Vaše práce je jiná, těch několik vteřin nebo týdnů od podání příkazu k nákupu čekáte jen na výhodnou nabídku k 'prodeji'.

Věřím, že pokud by museli všichni obchodovat jen s penězi, které skutečně mají nebo si je opravdu půjčili, reálně je riskují a blokují pro ten daný obchod celý objem prostředků, pak se poměry narovnají.

Možná je pozdě, možná již existuje skupina bohatých, kteří tento systém zavedli a profitují z něj, ale jeho pokračování v současném nastavení již ztratilo smysl. V bezpečí nejsou státy ani měny, to bylo dokázáno na britské libře již před desítkami let, dnes jsme mnohem dál, cílem může být kdokoli a cokoli.

Vraťme se zpět. Už nemusíme čekat jestli se naše loď s kořením vrátí z dlouhé plavby do Indie, ale zaveďme znovu skutečný obchod, skutečné peníze, skutečné zboží.

 

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky