Cínoví vojáčci?

úterý 29. březen 2011 14:46

Dějí se nám nové válečné hry, já jsem celkem konzerva, takže koalici v akci proti Libyi vlastně podporuji. Udála se mi ovšem jedna nenápadná ranní zkušenost a ta mě přivedla k hlubší úvaze...

Jsem hrdým majitelem psa, jmenuje se Bacardi Black Brianta, krásné plemeno (Flat-Coated Retriever), přátelské, vnímavé a trpělivé. Předchozí souvětí se sice tématu článku moc netýká, ale prostě denně několikrát venčím a takové venčení vede k potkávání různých lidí...

Jdeme si tak s Bakem (přezdívka mého BBB) do lesa, je vcelku pěkný den, jaro za humny, začala další válka, jsem tak trochu akumulátorem informací, ale po ránu mě netrápí nic jiného, nic než nálož ukrytá ve vnitřnostech BBB, to je stejné při každém venčení. Tohle bylo víkendové, tedy pozdně dopolední (pejskaři mě pochopí).

Na kraji lesa jsme potkali páreček mladých milenců, mířili do lesa, on 14, ona 13-14. Máme tu za humny pár stovek hektarů lesa, kopec, rybník, tak trochu i hřiště pro vojáčky. Asi to pár z vás zažilo, já také, hráli jsme si na vojáky, ta-ta-ta-ta jsi mrtvej, ale to snad byla jiná doba, válka byla podle komunistické propagandy za rohem, šlo o život, o mír, blázinec. Proč si tedy hrát na vojáci :)? Dnes? U nás v lese si ti kluci hrají, tenhle byl jeden z nich, mají kompletní výzbroj, zbraně, sumky, neprůstřelné vesty, maskování.... občas se i leknu, vypadají velmi věrohodně, jen je jim těch třináct nebo šestnáct, nikdy nedostali ani facku, natož aby slyšeli kulku, takovou co letěla jen kousek kolem jejich hlavy. Těm klukům se nehnusí mít v zaměřovači pušky člověka který venčí svého psa, ve středu Evropy, u nás doma.

Asi bych se měl dostat zpátky k tématu, promiňte, při míjení toho párečku jsem zaslechl jednu větu, mluvil on a ona se na něj zbožně dívala: "Budu tam čtyří roky a pak mě snad povolají, třeba do Afghánistánu...." zjevně šlo o výběr střední školy a o tužbu, naplnění.

Proč? Proč to chce někdo dělat, někdo komu je patnáct? Je to v počítačových hrách, je to v tom že už nečtou, je to v televizi? To já nevím. Vážím si každého válečného hrdiny, který bojoval za svobodu v minulém století, a miluji ty, které následně převálcoval komunistický režim, a oni přesto národ nezavrhli, ale tohle, bojovné děti?

Evropa žije už šedesát let v míru, omlouvám se občanům Jugoslávie, Řecka, Severního Irska, ale středoevropané to tak opravdu můžou a musí vnímat. To jsou minimálně dvě generace bez války, kde se v těch nových kusech na porážku bere ta chuť bojovat za nic? Proč?! Neuvědomují si to? Svoji bezcennost v té akci, akci která je tak láká?

Veřejná média by měla uvádět válečné filmy a adaptace, ty bez propagandistických souvislostí, tedy podle mého názoru. Možná se dají zachránit statisíce životů, pustit místo "Mrazíka" na vánoce film "Zachraňte vojína Rayena", nebo "Na západní frontě klid", nebo pouštět stále dokola "Mash"? Ani takový "Forest Gump" nebo "Černý jestřáb sestřelen" by nenadělaly žádnou škodu.

Můj pes není bojové plemeno, ani já nejsem bojovník, ale on by mě dokázal chránit a já zas jeho a ten náš kousek země, v té malinkaté kotlině, hlavně svoji rodinu. Armáda si stejně najde dost svých bojovníků, ale ať se ti chlapi rozhodnou k téhle kariéře dospělí, ne v patnácti letech. Opravdu, rád bych se zasadil o zrušení středních vojenských škol, je to hnus a ohýbání normálnosti. Potom snad bude míň našich a spojeneckých vojáků řezat uši zabitých nepřátel, a snad už vůbec nikoho ani nenapadne se takovým zvěrstem chlubit.

Tak co? Kudy tudy? V Libyi snad vyhraje rozum a Evropa na jeho straně stojí, na straně rozumu, nemusí to znít zcela logicky, ale ten aktuální problém je stejně daný egem několika sebestředných narcisů.

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky