Oči pro pláč, jen ty nám zůstanou, v radioaktivním spadu...

středa 24. listopad 2010 23:10

Pamatujete si radioaktivní spad z Černobylu? Já ano, jsem ročník sedmdesát, státní propaganda tehdy zařídila, že jsme se pravdu dozvěděli až o několik let později. A tehdy to byla jen nehoda, nikoli jaderná puma. Co má současná situace v Korei a Íránu společného s tehdejšími událostmi? Hustou propagandistickou mlhu, manipulaci s obyvatelstvem a taky aroganci moci. Doufám, že budu špatným prorokem...

Tak co tu máme?

Severní Korea: Režim otevřeně vyhrožuje jadernou zbraní, zbraní, kterou snad zatím nemá. Severní režim potopí jižní ponorku, střílí dělostřelecké granáty na jižní ostrov. Režim vyžaduje humanitární pomoc od světového společenství a dokonce i od jižní části poloostrova. Čest? Úcta? Pravda? Chucpe. Potřebujeme pevný postoj a případné tvrdé řešení.

Írán: Režim obohacuje uran a blokuje libovolné vyjednávání, všechna vedla do ztracena. Tak o co jim může jít? Jsme tak hloupí? Necháme se radši zabít? Írán chce vyrobit atomovou zbraň a chce zabít co nejvíc bezvěrců, to je realita, použije libovolné diplomatické lhaní, projděte si internet, iniciativ i dohod již bylo mnoho. Mírové řešení nikam nevede, tedy nedůsledné mírové jednání, další možností je jen válka, jednoznačná porážka jedné strany, snad té horší. Na druhou stranu, je těžké představit si tak tvrdé řešení.

Tvrdé řešení? Jestřáb je v současné západní politice nadávka. Ale "Jestřábi" udrželi Berlín, vyhráli souboj o Měsíc, studenou válku. Proč si jich nevážíme? Udělali něco špatně? Jistě ano, možná sfoukli i mnoho nevinných svíček života, ale co dělala druhá strana? Nemůžeme od jednoho soupeře vyžadovat ideální způsob boje bez obětí, a druhému akceptovat cokoli, potom se nedá vyhrát.

Výhra. Co to je? Pro mě to znamená, že si lidé můžou rozhodovat o svém životě, o své budoucnosti, sami a bez diktátu. To je výhra.

Prohra: Občan nemá žádnou možnost nic ovlivnit, hladoví, strádá, není svobodný. Myslím po duševní a fyzické stránce, auto a mobil, internet, to jsou naše vynálezy, ty nemůžeme nikomu vnucovat.

Již nelze ustupovat, ať se rigidní humanisté a demokraté pojistí u nějaké galaktické pojišťovny, ať mají kryté případně způsobené škody, ty škody budou jednou nedozírné. Odpovědnost, to je to, co jim schází. Fundamentalistům všech vyznání a orientací.

Václav Kounovský

Jiří HermánekK tomu Černobylu07:0925.11.2010 7:09:54
p. victorinautorovi05:4825.11.2010 5:48:25

Počet příspěvků: 2, poslední 25.11.2010 7:09:54 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Oblíbené stránky

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.