Obamovy nekryté šeky

středa 23. červen 2010 18:30

Prezident Obama je jistě velkou osobností, jeho volba do úřadu zřejmě z dlouhodobého hlediska Spojeným státům prospěje. Je však zodpovědným a přiměřeně hodnoceným politikem, nebo jen marketingovou postavou, bublinou, která může jednou splasknout? Splaskne? Nobelova cena za mír - za projev, prosazení nepřipravené zdravotní reformy, bojovné vyjednávání s BP z oválné pracovny. Chucpe. Zaslouží si tento prezident svoji pověst? No, nezaslouží...

Mírotvůrce? Prezident? Pokud vnímáte svět skrze česká média, internet, pokud vám ty informace překládá fungující racionální mozek, nemůžete odpovědět jinak. Realizoval ale tento prezident něco ze svých slibů? Prosazení zdravotnické reformy, ať už to znamená cokoli, ale co dál? Některá ta nesplnění můžou být i pozitivní, ale řekl ON, že se mýlil?

Jeho současné vydírání soukromé petrolejářské firmy z prostoru oválné pracovny je bezprecedentní, potřebuje zastřít svoje chyby? Vyšetřování nehody ještě neproběhlo, BP nekonstruovalo plošinu ani vrt, je jen nájemcem. Hrozí jim soudní spory? Ano, tak funguje demokracie. Mají preventivně budovat fond pro oběti nehody? Ano, ale jen a jen z marketingových, komerčních důvodů.

Teď se nám tu ještě upřímně projevil generál, šéf operací v Afghánistánu, zřejmě ve slabé chvilce řekl to, co si myslí. V našem státě to byl kdysi, nedávno, problém. Je to chyba generála McChrystala? To já nevím. Ale asi ano, jestli je pravda to co si myslí, měl si vymoci slyšení před senátem, měl využít jiných postupů než věc medializovat. Zkusil to? Věřme, že ano, ale kdo by se chtěl dotknout prezidenta na obláčku Nobelovy ceny? To se dá na těch třech následujících stupních velení vymazat, postupně, než zpráva dorazí na příslušná místa, vypadá jinak.

Jedná se o fabulaci? Ne, v Iráku přece "byly" jaderné a chemické zbraně, nic se nenašlo. Kolika filtry a korekcemi tehdy prošly primární zprávy od zpravodajců? Ten počet je stále stejný, jen motivy těch co obsah posouvají se mění, podle zadání. V tom nehledejte spikleneckou teorii, ta tu není.

McChrystal odstoupí, dostane slušný důchod, z Afghánistánu a Iráku se stáhneme (koalice) a budeme čekat, co se stane. Stane se to, co mnoho analytiků Pentagonu předpokládá, země se vymknou kontrole, ovládnou je staronoví vůdci,  budou se pěstovat drogy a z výnosů se odfinancují jednotlivé výboje proti naší civilizaci, bude se připravovat ten zásadní. Ano, potom, tak za deset let, pak pochopíme, že se doopravdy musíme začít bránit, bitvu neodvrátí ten slabý a umírněný, nikdy v historii tomu tak nebylo. Poučení se dá hledat v dějinách, kde jinde?

PS: Svá slova z úvodu článku beru zpět, pan Obama ničemu neprospěje, ale dost lidí potěší to pozitivní očekávání, bohužel jen dočasně. Tak rád bych se mýlil.

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky