ČSSD: Kolik stojí volič?

čtvrtek 10. červen 2010 23:20

Je to k nevíře, ale metody práce ČSSD v Ústeckém kraji se nemění. Teď se pokusili Bendovi muži zmanipulovat komunální kandidátku v Litoměřicích. To opravdu stačí některým našim občanům 300 korun k tomu, aby pošlapali svoje občanská práva? Ano, bohužel.

Před parlamentními volbami probíhalo hromadné verbování Romů na severu Čech i Moravy, tenkrát byla cena hlasu 200 Kč, teď je to 300 Kč za podíl na ovládnutí Litoměřické organizace strany, tentokrát nejde jen o Romy. To, co se v ODS děje z kamarádství, nebo z pocitu podřízenosti, to se v ČSSD prostě zaplatí.

Udělat něco takového pro kamaráda je lidské, s kamarády máme přeci podobné názory, kamarád nás nenutí, a když ten kamarád potřebuje pomoc, tak proč nepřiložit hlas k dílu? Udělat něco takového pro zaměstnavatele? Takového musíme hnát svinským krokem. Zaměstnavatel - zaměstnanec, to je pracovní vztah, zaměstnanec je povinen pracovat podle svých nejlepších schopností, dělat práci, na kterou jej zaměstnavatel najal, jen těch osm hodin denně. Nucení k volbě, vstupu do strany? Asi nám chybí trestný čin, vedle sexuálního obtěžování by mělo být zavedeno i omezování politické svobody osobou v nadřízeném postavení. A jsou tu i jasné příklady.

Na Mostecku nabízela jedna velká společnost svým zaměstnancům slušné prémie za správnou volbu, v minulých komunálních volbách, volby vyhrála a své slovo splnila. Pro ostatní k tomu přidala loterii, pro ty, co volili správně. Je libo kolo nebo auto? Volte nás! V Chanově stačilo uspořádat mejdan a rozdat trochu drobných. Probíralo se to v médiích a výsledek šetření byl, že takové jednání není v rozporu s volebním zákonem. Aha.

Uplácet nebo znásilňovat voliče je hnus, kupovat si nové straníky hrůza. Ti kupovaní lidé si neváží své politické svobody? Kolik jich je v populaci? Jaká je cena? Sto korun, tři sta? Existuje nějaká ochrana, řešení?

Možná by stačilo nastavit zákonem minimální roční stranický členský příspěvek na polovinu minimální mzdy. Koupit si sto lidí za 300 Kč ročně není velký problém, třicet tisíc je cena průměrné dovolené pro dva lidi. Koupit si sto lidí za celkem čtyři sta tisíc, to už bolí i bohatého, zvlášť když jde o sázku do loterie, volby jsou nevyzpytatelné. Sto lidí dokáže ovládnout stranickou buňku v každém městě mimo Prahu, ale vítězství ve volbách nezařídí. A 'jen' koupě volebního hlasu? Ať tomu, kdo takto volí hrozí ztráta volebního práva a omezení nároku na sociální dávky. A ten kdo kupuje? Ať jde na dva měsíce bručet a ať se nesmí doživotně politicky angažovat. Jsou to moc jednoduchá řešení?

Tak kolik stojí volič? Tolik jakou má hodnotu jeho hlas. Jedná se o odpovědného voliče, rozhoduje se podle svého svědomí, podle svých názorů, podle svých životních zkušeností? Jeho hlas je k nezaplacení a strany o něj musí soutěžit svým programem a činy. Čeká jen na nejlepší nabídku, slib?  Nechá se koupit? Jeho hlas nestojí nic, je na volebním systému budoucnosti, aby jeho hlasu dal tu správnou cenu.

Václav Kounovský

Související články


Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky