Ráj na zemi je v Česku - potvrzeno evropskými statistiky

pondělí 18. leden 2010 15:01

Ten titulek je konstatující, nikoli ironický. Česká republika je pro svého občana, z celé EU, ekonomicky a sociálně nejbezpečnější stát. Říká to ve své poslední zprávě agentura EUROSTAT. Je to pravda? Já myslím, že ano, bohužel...

Naši vrcholní politici totiž dotáhli svůj strach z voliče tak daleko, že mu na záda nakládají velmi málo, malinko. Třicetikorunový hit z posledních voleb je toho důkazem.

Prostě si žijeme v super-bezpečné sociální síti, v průměru. Náš stát se nás bojí. Jak má ale takový stát plnit svoji funkci? Může učitel kvalitně učit, když se bojí žáka? Může policie stíhat toho, koho se bojí? No nemůže. Nikdo, kdo nemá autoritu vůči svému přirozeně podřízenému, ničeho nedosáhne.

Logicky tedy máme z EU nejvyšší nemocnost, vysoké procento trvale nezaměstnaných, špatný výběr daní a vysokou míru korupce. A vymahatelnost práva, nebo měřitelná úroveň školství? Recept na změnu je jednoduchý, opusťme tenhle ráj, připusťme si, že nám zadarmo nikdo nikdy nic nedá. Zadarmo dostanete jen to, co zaplatíte později. Nejspíš sami, přinejlepším (přinejhorším) vaše děti. Ale vždy s pořádnými úroky!

Pocit bezpečí, sociálního bezpečí, v nás navíc vyvolává lenost, oslabuje nás. To je také nebezpečné. Hybatelem společnosti, státu, byl vždy jedinec. Snaha jednotlivce o vlastní uplatnění, úspěch. To je to, co v ráji uvadá. V ráji se nemusíte snažit, on si ten pečený holub nakonec cestu do vašeho žaludku najde...

Podle mě je aktuálním úkolem politiků vysvětlit občanům tyto jednoduché pravdy, zvednout ten závoj a odhalit samu pravdu v její nahotě. Že potom nebudou znovu zvoleni? Možná ne, ale nakonec se opakovaně pronášená pravda stane i pravdou všeobecně přijímanou. Možná to může být pro politickou stranu dobrá investice, hlásat pravdu a stát si za ní. Dlouhodobé investice přeci bývají ty nejvýnosnější.

Sám bych si přál trochu méně bezpečný stát, něco mezi Irskem, Německem a Spojenými státy. Pokud by takový stát ležel v české kotlině, cítil bych se skoro jako v ráji...

Václav Kounovský

Související články


Václav Kounovský

Václav Kounovský

Politika, etika, ekologie, sociologie a technika. To vše od nevzdělance. Tedy až na tu techniku.

Jsem pro odpovědnost, nevidím za obzor, ale za dnešek snad ano. Preferuji kritické myšlení, nemám rád zkratky. Sám je ale někdy používám.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky